Intel 2760QM прирачник

Intel 2760QM
5.4 · 1
PDF прирачник
 · 564 страници
Англиски
прирачникIntel 2760QM
Document Number: 326197-001

Intel

®

Core™ i7 Processor Family for

the LGA-2011 Socket

Datasheet, Volume 2

Supporting Desktop Intel
®
Core™ i7-3960X Extreme Edition Processor for
the LGA-2011 Socket
Supporting Desktop Intel
®
Core™ i7-3000K and i7-3000 Processor Series
for the LGA-2011 Socket
This is volume 2 of 2.

November 2011

Погледнете го бесплатно прирачникот за Intel 2760QM тука. Овој прирачник спаѓа во категоријата Процесори и е оценет од 1 луѓе со просек од 5.4. Овој прирачник е достапен на следниве јазици: Англиски Дали имате прашање во врска со Intel 2760QM или дали Ви треба помош? Поставете го Вашето прашање овде

Треба помош?

Дали имате прашање за Intel , а одговорот го нема во упатството? Поставете го Вашето прашање овде. Јасно и сеопфатно опишете го Вашиот проблем и Вашето прашање. Колку подобро се опишани Вашиот проблем и прашање, толку полесно ќе им биде на другите сопственици на Intel да ви дадат соодветен одговор.

Број на прашања: 0

Општо
Intel
2760QM | FF8062701065300
Процесор
675901062701, 7612392226819, 0675901062701
Англиски
Упатство за користење (PDF)
Процесор
Приклучок за процесоротBGA 1224
КутијаНе
Фреквенција на основата на процесорот2.4 GHz
Семејство на процесоротIntel® Core™ i7
Модел на процесоротi7-2760QM
Процесор број на јадра4
Нишки на процесорот8
Предна магистрала на процесорот- MHz
Брзина на системската магистрала5 GT/s
Работни режими на процесорот64-bit
Кеш за процесорот6 MB
Литографија на процесорот32 nm
ЧекориD2
Мултипликатор на централни процесни единици (сооднос магистрала/јадро)24
Фреквенција на засилување на процесорот3.5 GHz
Компонента за-
Thermal Design Power (TDP)45 W
Проток на меморија поддржан од процесорот (максимален)25.6 GB/s
Тип кеш за процесоротПаметен кеш
ARK ID на процесорот53474
Тип магистралаDMI
Кодно име на процесоротSandy Bridge
Серија на процесоротIntel Core i7-2700 Mobile Series
Генерација2nd Generation
Процесор производителотIntel
Вклучен кулерНе
Генерација на процесорот2-ра генерација Intel® Core™ i7
Работни услови
Максимална работна температура100 °C
Tjunction100 °C
Меморија
Максимална внатрешна меморија поддржана од процесорот32 GB
Брзини на меморискиот часовник поддржани од процесорот1066,1333,1600 MHz
Мемориски каналиДвоен канал
ECCНе
Типови меморија поддржани од процесоротDDR3-SDRAM
Процесор посебни карактеристики
Процесор без конфликтиНе
Intel Anti-Theft TechnologyДа
Intel Hyper-Threading TechnologyДа
Intel My WiFi TechnologyДа
Intel Turbo Boost Technology2.0
Intel® Quick Sync Video TechnologyДа
Intel® InTru™ 3D TechnologyДа
Intel Wireless Display (WiDi) TechnologyДа
Intel FDI TechnologyДа
Intel Clear Video HD TechnologyДа
Intel Dual Display Capable TechnologyДа
Intel® Insider™Да
Intel Fast Memory AccessДа
Intel Flex Memory AccessДа
Intel AES New InstructionsДа
Напредна SpeedStep технологија на IntelДа
Intel Trusted Execution TechnologyДа
Intel Enhanced Halt StateДа
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)Да
Intel Demand Based SwitchingНе
Intel® 64Да
Intel технологија за виртуелизирање за директен I/O (VT-d)Да
Intel верзија на технологијата за заштита на идентитетот1.00
Потребна е лиценца за MacrovisionНе
Intel технологија за виртуелизирање (VT-x)Да
Intel Identity Protection TechnologyДа
Подобност за платформата на Intel® vPro™Да
Фреквенција на технологија Intel® 2.0 за турбо максимално засилување3.5 GHz
Графика
Вграден графички адаптерДа
Модел на вграден графички адаптерIntel® HD Graphics 3000
Основна фреквенција на вградениот графички адаптер650 MHz
Динамична фреквенција на вградениот графички адаптер (максимална)1300 MHz
Број на поддржани екрани (вградена графика)2
ИД на вграден графички адаптер0x116
Поддржани излези на вградениот графички адаптерEmbedded DisplayPort (eDP), DisplayPort, HDMI, Serial Digital Video Out (SDVO), CRT
Карактеристики
Execute Disable BitДа
Технологии за термално надгледувањеДа
Верзија на отворите за PCI Express2.0
CPU конфигурирање (максимум)1
Достапни вградени опцииНе
Графика и IMC-литографија32 nm
Конфигурации на PCI Express1x16, 2x8, 1x8, 2x4
Поддржани множества со упатстваAVX
Максимален број на патеки за PCI Express16
Сегмент на пазаротМобилна
Images Type Map
Состојби на мирувањеДа
Ревизија за PCI Express CEM2.0
Интегриран 4G WiMAXДа
Export Control Classification Number (ECCN)5A992C
Автоматски систем за следење на класификацијата на стока (CCATS)G077159
Други функции
Максимална внатрешна меморија32768 MB
Излез за графикаeDP/DP/HDMI/SDVO/CRT
Максимална внатрешна меморија32 GB
Технички детали
Кеш за процесор6144 KB
Тип на производПроцесор
СтатусDiscontinued
Семејство на производот2nd Generation Intel Core i7 Processors
Проток на магистралата5
Единици за типот магистралаGT/s
Име на брендот на процесоротIntel Core i7\nIntel Core i7 Processor
Последна измена63903513
Датум на активирањеQ4'11
Брзина на магистрала5 GT/s
ID на процесорот0x116
Максимална меморија32 GB
Поддржани типови меморијаDDR3-SDRAM
Тежина и димензии
Големина на пакувањето на процесорот37.5mm x 37.5mm; 31mm x 24mm mm
Логистички податоци
Код на хармонизиран систем (ХС)8542310001
Податоци за пакувањето
Тежина на пакување74 g
Длабочина на пакување140 mm
Висина на пакување117 mm
Ширина на пакување44 mm
покажи повеќе

Не можете да го најдете одговорот на Вашето прашање во прирачникот? Одговорот на Вашето прашање може да го најдете во НПП за Intel 2760QM подолу.

Вашето прашање не е наведено? Поставете го Вашето прашање овде

Нема резултати