Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3 прирачник

Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3
7.2 · 1
PDF прирачник
 · 3 страници
Англиски
прирачникGigabyte GA-Z68A-D3H-B3

- 1 -- 1 -

English

Enabling RAID mode in BIOS Setup:2.

Turn on your computer and press <Delete> to enter BIOS Setup during the POST (Power-On Self-Test). Set

PCH SATA Control Mode under the Integrated Peripherals menu to RAID(XHD). Then save changes and

exit BIOS Setup.

The BIOS Setup menus described here may differ from the exact settings for your motherboard.

The actual BIOS Setup menu options you will see shall depend on the motherboard you have and

the BIOS version.

CMOS Setup Utility-Copyright (C) 1984-2011 Award Software
Integrated Peripherals
eXtreme Hard Drive (XHD) [Disabled]
PCH SATA Control Mode [RAID(XHD)]
OROM UI and Banner [Enabled]
SATA Port0-3 Native Mode [Enabled]
USB Controllers [Enabled]
USB Legacy Function [Enabled]
USB Storage Function [Enabled]
Azalia Codec [Auto]
Onboard H/W 1394 [Enabled]
Onboard H/W LAN [Enabled]
}
SMART LAN [Press Enter]
Onboard LAN Boot ROM [Disabled]
R_USB30 Controller [Enabled]
R_USB30 Turbo [Disabled]
F_USB30 Controller [Enabled]
GSATA3 Controller [Enabled]
GSATA3 Ctrl Mode [IDE]
Onboard Serial Port 1 [3F8/IQR4]

: Move Enter: Select +/-/PU/PD: Value F10: Save ESC: Exit F1: General Help
F5: Previous Values F6: Fail-Safe Defaults F7: Optimized Defaults
Item Help
Menu Level
}

Follow the steps below to enable the Intel

®

Smart Response Technology:

Installing a conventional SATA hard disk and a solid-state drive (SSD)1.

Enabling RAID mode in BIOS Setup2.

Installing the operating system and drivers to the SATA disk3.

Launching the Intel Rapid Storage Technology utility to enable the Intel Smart Response 4.

Technology

Installing a conventional SATA hard disk and a solid-state drive (SSD): 1.

Besides the conventional SATA disk, you also need an SSD to make it work as a cache of the hard disk. The

maximum cache memory size is 64 GB. If you use an SSD larger than 64 GB, the space beyond 64 GB can still

be used for storing your data.

The Intel Smart Response Technology requires a computer system with an Intel Z68 Chipset-based

motherboard and an Intel Core series CPU.

The operating system must be installed to the SATA disk.
Supported operating systems include Windows 7 and Windows Vista.
If you have installed the operating system before conguring the Smart Response Technology,

all original data on the hard disk will be lost once you enable RAID mode. It is recommended that

you back up the hard disk before enabling the Smart Response Technology.

Прирачник

Погледнете го бесплатно прирачникот за Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3 тука. Овој прирачник спаѓа во категоријата Матични плочи и е оценет од 1 луѓе со просек од 7.2. Овој прирачник е достапен на следниве јазици: Англиски Дали имате прашање во врска со Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3 или дали Ви треба помош? Поставете го Вашето прашање овде

Треба помош?

Дали имате прашање за Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3, а одговорот го нема во упатството? Поставете го Вашето прашање овде. Јасно и сеопфатно опишете го Вашиот проблем и Вашето прашање. Колку подобро се опишани Вашиот проблем и прашање, толку полесно ќе им биде на другите сопственици на Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3 да ви дадат соодветен одговор.

Број на прашања: 0

Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3 спецификации

Подолу ќе ги најдете спецификациите на производот како и на прирачникот на Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3.

Општо
Марка Gigabyte
Модел GA-Z68A-D3H-B3 | GA-Z68A-D3H-B3
Производ Матична плоча
EAN 4719331816278, 818313013149, 0818313013149
Јазик Англиски
Вид на документ Упатство за користење (PDF)
Меморија
Максимална внатрешна меморија 32 GB
Број на отвори за меморија 4
Поддржани брзини за меморискиот часовник 1066,1333,1600,1866,2133 MHz
Мемориски канали Dual-channel
Процесор
Процесор производителот Intel
Приклучок за процесорот LGA 1155 (Socket H2)
Серија на компатибилни процесори Intel® Celeron®
Максимален број на SMP-процесори 1
Внатрешни I/O (ВЛЕЗ/ИЗЛЕЗ)
Приклучок за вентилатор Да
Приклучоци за USB 2.0 4
Приклучок за S/PDIF излез Да
Приклучок за вентилатор за централна процесна единица Да
ATX Power приклучок (со 24 игли) Да
Број на паралелни ATA приклучоци 0
Аудиоприклучок за предниот панел Да
TPM-приклучок Да
Број на SATA II приклучоци 4
Број на SATA III приклучоци 2
Порти на заден панел I/O (ВЛЕЗ/ИЗЛЕЗ)
PS/2 порти количина 1
USB 2.0 порти количина 4
Firewire (IEEE 1394) порти 0
Порти за Етернет LAN (RJ-45) 1
Излези за слушалки 2
Влез за микрофон Да
Излезна порта за S/PDIF Да
VGA (D-Sub) порти количина 1
eSATA порти количина 0
DVI-D порти количина 1
HDMI порти количина 1
Број на порти за USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) тип A 2
Карактеристики
Формат на матична плоча ATX
Чипови на матичната плоча Intel Z68
Компатибилни оперативни системи Windows 7/Vista/XP
Компонента за PC
Канали за аудиоизлез 7.1 канали
Тип напојување ATX
Отвори за проширување
Отвори за PCI Express x8 1
Отвори за PCI Express x4 1
Отвори за PCI Express x16 1
Отвори за PCI 2
Отвори за PCI Express x1 2
Верзија на отворите за PCI Express 2.0
Тежина и димензии
Ширина 305 mm
Длабочина 225 mm
Графика
Вграден графички адаптер Да
Контролори за складирање
RAID-нивоа 0,1,5,10
Други функции
Кратко упатство за инсталација Да
Содржина на пакување
Вклучен софтвер Norton Internet Security
Вклучени двигатели Да
Вмрежување
Контрола на LAN Realtek RTL8111E
Тип интерфејс за Ethernet Гигабит етернет
BIOS
Тип BIOS AWARD
BIOS-от големината на меморијата 64 Mbit
ACPI верзија 1.0b
покажи повеќе

Најчесто Поставувани Прашања

Не можете да го најдете одговорот на Вашето прашање во прирачникот? Одговорот на Вашето прашање може да го најдете во НПП за Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3 подолу.

Вашето прашање не е наведено? Поставете го Вашето прашање овде

Нема резултати