Canon PowerShot G16 прирачник

Canon PowerShot G16
8.4 · 11
PDF прирачник
 · 214 страници
Англиски
прирачникCanon PowerShot G16
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Cover
Before Use
Common Camera
Operations
Advanced Guide
Camera Basics
Auto Mode /
Hybrid Auto Mode
Other Shooting
Modes
Tv, Av, M, C1,
and C2 Mode
Playback Mode
Wi-Fi Functions
Setting Menu
Accessories
Appendix
Index
Basic Guide
P Mode

Camera User Guide

ENGLISH

©CANON INC. 2013 CDD-E552-020
• Click the buttons in the lower right to access other pages.
: Next page
: Previous page
: Page before you clicked a link
• To jump to the beginning of a chapter, click the chapter
title at right.
From chapter title pages, you can access topics by
clicking their titles.
• Make sure you read this guide, including the “Safety
Precautions” section (=
8), before using the camera.
• Reading this guide will help you learn to use the camera
properly.
• Store this guide safely so that you can use it in the
future.

Прирачник

Погледнете го бесплатно прирачникот за Canon PowerShot G16 тука. Овој прирачник спаѓа во категоријата Фото камери и е оценет од 11 луѓе со просек од 8.4. Овој прирачник е достапен на следниве јазици: Англиски Дали имате прашање во врска со Canon PowerShot G16 или дали Ви треба помош? Поставете го Вашето прашање овде

Треба помош?

Дали имате прашање за Canon , а одговорот го нема во упатството? Поставете го Вашето прашање овде. Јасно и сеопфатно опишете го Вашиот проблем и Вашето прашање. Колку подобро се опишани Вашиот проблем и прашање, толку полесно ќе им биде на другите сопственици на Samsung Galaxy A7 да ви дадат соодветен одговор.

Број на прашања: 0

Canon PowerShot G16 спецификации

Подолу ќе ги најдете спецификациите на производот како и на прирачникот на Canon PowerShot G16.

Општо
Марка Canon
Модел PowerShot G16
Производ Фото камера
EAN 13803229820, 8714574610238, 0013803229820, 0138032298208, 5269692861497, 0634392922482
Јазик Англиски
Вид на документ PDF
Квалитет на слика
Мегапиксели 12.1 MP
Тип на камера Компактна камера
Големина на сензор на слика 1/1.7 "
Тип сензор CMOS
Максимална резолуција на слика 4000 x 3000 пиксели
Резолуција(и) на неподвижна слика 4000 x 2248, 2816 x 1584, 1920 x 1080, 640 x 360, 4000 x 2664, 2816 x 1880, 1600 x 1064, 640 x 424, 4000 x 3000, 2816 x 2112, 1600 x 1200, 640 x 480, 2992 x 2992, 2112 x 2112, 1200 x 1200, 480 x 480, 2400 x 3000, 1696 x 2112, 960 x 1200, 384 x 480
Стабилизатор на слика Да
Поддржани аспект односи 1:1,3:2,4:3,4:5,16:9
Вкупно мегапиксели 12.8 MP
Поддржани формати на слика JPG,RAW
Систем на леќи
Оптички зум 5 x
Дигитален зум 4 x
Опсег на фокусна должина 6.1 - 30.5 mm
Минимална фокусна должина (еквивалентна на 35мм филм) 28 mm
Максимална фокусна должина (еквивалентна на 35мм филм) 140 mm
Број на минимална апертура 1.8
Број на максимална апертура 2.8
Комбиниран зум 20 x
Фокусирање
Фокусирање TTL
Приспособување на фокусот Автоматско/Рачно
Режими за автоматско фокусирање (AF) -
Опсег за нормално фокусирање 0.05 - ∞ m
Опсег на макро фокусирање (широк) 0.01 - 0.5 m
Опсег на фокусирање при автоматски режим (далечински) 0.4 - ∞ m
Опсег на фокусирање при автоматски режим (широко) 0.01 - ∞ m
Опсег на рачно фокусирање (далечински) 0.4 - ∞ m
Опсег на рачно фокусирање (широк) 0.01 - ∞ m
Нормален опсег на фокусирање (широк) 0.05 - ∞ m
Нормален опсег на фокусирање (далечински) 0.4 - ∞ m
Експозиција на светлина
ISO-чувствителност 80,12800,Auto
Режими на изложеност на светлина Auto,Manual
Контрола на изложеност на светлина Програма АЕ
Корекција на изложеност на светлина ± 3EV (1/3EV step)
Мерење на светлината Centre-weighted,Evaluative (Multi-pattern),Spot
Заклучување на автоматска експозиција (AE) Да
ISO-чувствителност (мин.) 80
ISO-чувствителност (макс.) 12800
Бленда
Најголема брзина на блендата од камерата 1/4000 s
Најмала брзина на блендата од камерата 250 s
Блиц
Режими на блицот Auto,Flash off,Flash on,Slow synchronization
Опсег на блиц (широк) 0.5 - 7 m
Опсег на блиц (далечински) 0.5 - 4.5 m
Време на повторно полнење на блиц 10 s
Корекција на изложување на блиц ±2EV (1/3 EV step)
Други функции
Вграден блиц Да
Тип напојување Батерија
Видео
Максимална видео резолуција 1920 x 1080 пиксели
Видео резолуции 320 x 240,640 x 480,1280 x 720 пиксели
Резолуција на брзина на сликање 1920x1080@30fps,1920x1080@60fps,640x480@120fps,640x480@30fps
Тип HD Целосно HD
Поддржани видеоформати H.264,MOV
Стапка на кадри во движење за JPEG 60 fps
Систем на формати на аналоген сигнал NTSC,PAL
Снимање видео Да
Аудио
Вграден микрофон Да
Поддржани аудио формати LPCM
Меморија
Внатрешна меморија - MB
Компатибилни мемориски картички SD,SDHC,SDXC
Мемориски отвори 1
Максимална големина на мемориска картичка 32 GB
Дисплеј
Екран TFT
Дијагонала на екран 3 "
Резолуција на екранот (нумерички ) 922000 пиксели
Поле во приказ 100
Визир
Тип на визир Оптички
Порти и интерфејси
PictBridge Да
USB верзија -
HDMI Да
HDMI тип на конектор Мини
Вмрежување
Wi-Fi Да
Камера
Баланс на бели бои Auto,Cloudy,Custom modes,Daylight,Flash,Fluorescent,Fluorescent H,Tungsten,Underwater
Режими на сцена Fireworks,Night,Portrait,Snow,Underwater
Режими за снимање Aperture priority,Auto,Manual,Movie,Program,Scene,Shutter priority
Фотоефекти Black&White,Neutral,Positive film,Sepia,Skin tones,Vivid
Тајмер со самоодложување 2,10 s
Репродукција на камера Movie,Single image,Slide show
Хистограм Да
Поглед во живо Да
Директно печатење Да
Јазици за приказ на екранот (OSD) ARA,CHI (SIMPL),CHI (TR),CZE,DAN,DEU,DUT,ENG,ESP,FIN,FRE,GRE,HEB,HUN,IND,ITA,JPN,KOR,NOR,POL,POR,RUM,RUS,SWE,THA,TUR,UKR,VIE
Камера датотечниот систем DCF,DPOF 1.1,Exif 2.3
Процесор за слики DIGIC 6
Приспособување на контрастот Да
Приспособување на заситеноста Да
Уредување на слики Ротирачки
Батерија
Технологија на батеријата Литиум-јон (Li-Ion)
Напон на батеријата 7.4 V
Трајност на батеријата (CIPA-стандард) 360 снимки
Индикатор за ниво на батерија Да
Капацитет на батеријата 920 mAh
Тип батерија NB-10L
Дизајн
Боја на производот Црн
Работни услови
Оперативна температура (T-T) 0 - 40 °C
Релативна оперативна влажност (H-H) 10 - 90
Работна температура (T-T) 32 - 104 °F
Тежина и димензии
Ширина 108.8 mm
Длабочина 40.3 mm
Висина 75.9 mm
Тежина 314 g
Тежина (со вклучена батерија) 356 g
Содржина на пакување
Вклучен полнач за батерија Да
Вклучени се батерии Да
Ремен за врат Да
Технички детали
Тајмер за самостојно сликање Да
покажи повеќе

Најчесто Поставувани Прашања

Не можете да го најдете одговорот на Вашето прашање во прирачникот? Одговорот на Вашето прашање може да го најдете во НПП за Canon PowerShot G16 подолу.

Вашето прашање не е наведено? Поставете го Вашето прашање овде

Нема резултати